Трамвай

Перший у світі трамвай – розробка українського техніка Федора Пироцького.

slug.'">'.$category->cat_name.''; } ; $category->slug ?>

Що Україна дала світу

Поміж технічних винаходів, що знаходяться на рахунку українців почесне місце займає усім знайомий трамвай.

Більшість людей, які користуються перевагами трамваю навіть не підозрюють, що його перший проект та конструкторський креслюнок народився в голові видатного українського техніка Федора Аполоновича Піроцького.

Вчений походив з Полтавщини та належав до старовинного козацького роду.

Саме Піроцький вперше в історії за допомогою електроенергії у 1875 році зсунув з місця вагон трамваю, та на ділянці сестрорецької залізниці електрифікував одну версту шляху.

Вже за п’ть років український технік перевів двоповерхові конки-трамваї на електричну тягу і замінив нею звичних тяглових коней. Столиця Російської імперії була до глибини вражена диво-винаходом Піроцького, а його успішно втілена розробка почала перевозити пасажирів на короткій дистанції довжиною у 85 метрів. Експеремент тривав менше місяця, однак на заваді повномасштабної реалізації проекту та повній електрифікації трамваю стала купка транспортних монополістів.

Останні, були не зацікавлені у нововпровадженнях.

Тим часом західні інженери та науковці не відмовились від технічних напрацювань українця і протягом наступних п’яти років активно будували лінії транспортного сполучення за його схемою. Продемонстрований фірмою Siemens & Halske під час берлінської виставки проект міні-потягу повністю був відтворений на основі публікацій українського вченого.

Окрім того, достеменно відомо, що Карл Генріх фон Сіменс на момент запуску трамваю Піроцького працював в Росії та спілкувався з вченим.
Імовірно, що саме це підштовхнуло його до запуску першої постійної лінії електричного трамваю у Берліні у 1881 році.

Натомість в самій Російській імперії аналогічна подія відбулась на 11 років пізніше і перший регулярний трамвайний маршрут почав діяти у Києві.
Для порівняння, лінії трамвайного сполучення в Москві були запущені на 7 років пізніше київських, а у Санкт-Петербурзі на 15 років.post_likes( '' ); }?>
/**/