Рентген

Так звані рентгенівські промені були відкриті українцем Іваном Пулюем на 12 років раніше за Рентгена. А от патент…

slug.'">'.$category->cat_name.''; } ; $category->slug ?>

Що Україна дала світу

Іван Пулюй – український вчений з Тернопільщини, який, завдяки відкриттю природи х-випромінення зробив перший в історії знімок руки своєї доньки.

Технологія опромінення та самі промені через 12 років були запатентовані як рентгенівські.

Формально документи на реєстрування винаходу першим подав німецький вчений, тому саме з його ім’ям пов’язують цей феномен.

У 1880-1881 роках надав перший детальний опис катодних променів, природу яких він досліджував у вакуумних скляних трубках. Для цього вченому довелось освоїти майстерність склодува.

Тісно дружив з відомим сербським вченим Ніколою Теслою. Останній запозичував для власних експериментів винахід українця, що отримав у науці назву вакуумна «лампа Пулюя».

Цей науковий витвір став своєрідним прообразом сучасних рентгенівських апаратів та був вдізначений Срібною медаллю Міжнародної електротехнічної виставки у Парижі.

Унікальність «лампи» полягала у тому, що вона генерувала промені, які згодом стали називати рентгенівськими.

Окрім цього українець запровадив новітній курс електротехніки та заснував першу у Європі кафедру фізики та електротехніки у Німецькій вищій Технічній школі.

Створену ним кафедру очолював протягом 32 років. Його внесок гідно було оцінено урядом Австро-Угорщини та призначено на посаду державного радника з питань електротехніки Чехії та Моравії.

Паралельно з науковою діяльністю вчений також опанував багатьма мовами (німецькою, іберійською,староєврейською та грецькою) і разом з класиками української літератури Пантелеймоном Кулішем та Іваном Нечуй-Левицьким займався перекладом першої Біблії виданої українською мовою.

Ця подія сталася у Відні у 1871 році.

post_likes( '' ); }?>
/**/