Авіаційний “штопор”

Фігуру вищого пілотажу – “авіаційний штопор” вперше в історії авіації виконав льотчик з Криму Костянтин Арцеулов.

slug.'">'.$category->cat_name.''; } ; $category->slug ?>

Що Україна дала світу

Кримчанин Костянтин Арцеулов (1891 — 1980) на початку 20ст. вперше в історії авіації виконав фігуру вищого пілотажу під назвою « штопор».

В історію він увійшов як герой першої Світової Війни, засновник радянського планеризму та талановитий онук живописця Айвазовського, який продовжив справу художньої творчості свого пращура.

В період сходження ери авіації вважалося, що літак, котрий зірвався у штопор не в силах вийти з нього та приречений на загибель.

Число катастроф від подібних зривів особливо зростало під час війни, коли умови бойових польотів вимагали від льотчиків виконання різких маневрів при зустрічі з противником.

Ідея виходу з штопора народилась у Арцеулова ще на фронті.

Покладаючись на суто теоретичні дослідження він дійшов висновку, що при попаданні машини у штопор, необхідно направляти важіль управління від себе, а кермо керування у сторону, протилежну штопору (Звичайно, льотчики, які попадали в штопор, старанно здійснювали діаметрально протилежні дії, чим, власне, ще більше погіршували ситуацію).

Відрядження на Качу прискорило здійснення задуму перевірити теоретичні розрахунки на практиці.

Це відбулось об 11 годині ранку 24 вересня 1916 року. Літак «Ньюпор — XXI» (заводський N:1710) відірвався від землі і набрав висоту 2000 метрів.

Машина, керована Арцеуловым, слухняно війшла у штопор після звалювання на крило і, виконавши три витки, по волі льотчика перейшла у круте пікірування.

У тому ж польоті Арцеулов повторив штопор, зробивши вже 5 витків.

Через декілька днів всі інструктори школи, вивчивши досвід Арцеулова, спеціально вводили та виводили літаки з штопора, а у жовтні штопор був введений у програму навчання відділення винищувачів Качниської школи.

Так грізний штопор був переможений і став фігурою выщого пілотажу. Скоро російські військові льотчики — учні Арцеулова стали застосовувати «штопор» у повітряних боях. Попавши під вогонь зенітних гармат ворога, вони зумисно вводили машину у «штопор».

Обдурений ворог думав, що літак збитий і припиняв стрільбу. Тоді відважні авіатори виводили машину з «штопора» і на бриючому польоті уходили з зони обстрілу.

Важко навіть уявити, скількі життів льотчиків врятував своїми нововведеннями костянтин Арцеулов.post_likes( '' ); }?>
/**/